Sposób na zmarszczki znajdziesz w Twoim domu! Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Uroda,  Zdrowie

Sposób na zmarszczki znajdziesz w Twoim domu!

Starzenie się organizmu jest rzeczą nieuchronną i dotyka każdego z nas! Dlaczego jednak jedni starzeją się szybciej, inni wolniej ? Czy tylko geny mają na to wpływ? Jak opóźnić procesy starzenia?

Sposób na zmarszczki znajdziesz w Twoim domu! Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Sposób na zmarszczki znajdziesz w Twoim domu! Blog kosmetyczny – Kate en su salsa

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że dzięki określonym produktom możemy zmniejszyć stopień powstawania zmarszczek! Już we wcześniejszych artykułach pisałam o antyoksydantach, których spożywanie lub stosowanie spowalnia procesy starzenia. Efektów nie zobaczymy od razu, gdyż musi minąć kilka lat by zobaczyć jak zdrowa dieta wpływa na aspekt wizualny. W tej kwestii należy zaufać naukowcom, którzy twierdzą, że to co jemy wpływa na szybkość starzenia się skóry.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA MŁODY WYGLĄD SKÓRY

Główny wpływ na procesy starzenia się skóry ma:

  • dieta
  • promieniowanie UV
  • oraz geny

Na geny wpływu nie mamy, ale to co spożywamy zależy już tylko od nas. Istotne jest by nasza dieta bogata była w produkty bogate w przeciwutleniacze takie jak witaminy A, E i C. Znajdziemy je oczywiście w warzywach i owocach, a najwięcej w ciemnozielonych i pomarańczowych warzywach. Są one również bogatym źródłem karotenoidów, które już dawno zostały docenione nie tylko za działanie przeciwstarzeniowe, ale również antynowotworowe.

Witamina A bierze udział w utrzymaniu dobrej kondycji i naprawianiu tkanki podskórnej. Biotyna z kolei często dostępna w suplementach diety odpowiada za tworzenie podstaw włosów, paznokci i skóry. Niedobór tych składników może znacząco wpływać na aspekt wizualny.

Kolejną bardzo istotną grupą produktów, które wpływają na stan naszej skóry są oleje. Oliwa z oliwek wzmacnia błony komórkowe, dzięki czemu spowalnia proces starzenia. Ponadto zapobiega tworzeniu się wolnych rodników prowadzących do degradacji organizmu. Z najbardziej popularnych olei na uwagę zasługują też oleje rzepakowy i lniany. Ten pierwszy jest znacznie tańsze od oliwy z oliwek, a właściwościom w ogóle jej nie ustępuje. Ważne by wybierać nienasycone oleje, a unikać tych pochodzenia zwierzęcego. Aby móc wykorzystać prozdrowotne właściwości olei w najwyższym stopniu należy wybierać te z pierwszego tłoczenia-extra virgin, czyli nieprzetworzone przemysłowo.

JESTEŚ TYM CO JESZ! SLOGAN REKLAMOWY CZY  FAKT ?

By udowodnić skuteczność zdrowej diety w zachowaniu młodego wyglądu dotarłam do dwóch badań. W Holandii przeprowadzono badania, z których wynika, że dieta bogata w warzywa i owoce, witaminy A, E i C, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak np. oliwa z oliwek) oraz ryby, kwas linolowy (omega-6), karotenoidy (znajdziemy np. w marchwi, pomidorach) przyczynia się do zmniejszenia ilości zmarszczek na twarzy.

Udowodniono również, że dieta bogata w witaminy C i E wpływa na zmniejszenie uszkodzeń komórek skóry wywołanych promieniowaniem UV. Wg badań przeprowadzonych w Szwecji na grupie osób w wieku 70 lat i starszych, której dieta bogata była w wyżej wymienione produkty wynika, że osoby te miały mniej zmarszczek w miejscach eksponowanych na słońce, niż grupa osób spożywająca cukier, produkty mleczne oraz nasycone tłuszcze takie jak margaryna i masło. Przyznam szczerze, że mnie wyniki tych badań nieco zaskoczyły. Nie sądziłam, że dieta może mieć aż taki wpływ na stan naszej skóry. Tym bardziej jestem zmotywowana do bardziej skrupulatnego dbania o dietę w myśl zasady „JESTEŚ TYM CO JESZ”.

BĄDŹ ZE SOBĄ SZCZERY!

Skóra jest największym narządem naszego ciała. Do dbania o nią od zewnątrz nie muszę Was z pewnością przekonywać, ale być może nie mieliście świadomości, jak DUŻE znaczenie ma dieta na jej stan! Do napisania tego posta zainspirowała mnie przypadkowo napotkana kobieta, która miała dość spore zmiany potrądzikowe na twarzy. W rozmowie zarzekała się, że je bardzo zdrowo i nie wie skąd biorą się jej problemy skórne. Nadmienię, że mówiąc to trzymała papierosa w ręce zaciągając się nim z ogromną przyjemnością! Na moje pytanie czy je słodycze, odpowiedziała śmiechem twierdząc, że uwielbia słodycze i zjada ich bardzo dużo. Jest wielu ludzi, którzy zachodzą w głowę skąd biorą się ich problemy skórne mając fatalne nawyki żywieniowe. Na dodatek oszukują samych siebie zrzucając winę wszystkich swoich problemów zdrowotnych na geny. Geny to jedno, styl życia to drugie. Zgadza się , że dziedziczymy bardzo dużo w genach, ale ale… To nie jest usprawiedliwienie na wszystkie niedogodności, które nas dotykają. Mam idealny przykład w rodzinie. Wyglądam zupełnie inaczej niż mój brat, który je wszystko w dużych ilościach i o dowolnej porze. Ja nie widziałam lekarza od lat, on kilka razy w roku puka do drzwi przychodni. Jestem przekonana, że zmieniając dietę, zmieniłby również jakość swojego życia (pozdrawiam Pawełku :) ).

Zachęcam Was do analizy produktów jakie na co dzień stosujecie w kuchni. Z doświadczenia wiem, że zmiany wcale nie muszą być dużym wyrzeczeniem i z czasem okazuje się, że jest to znacznie łatwiejsze niż się spodziewaliśmy. Ja swoją dietę zaczęłam zmieniać kilka lat temu. Stopniowo eliminowałam niezdrowe produkty, których dziś w ogóle mi nie brakuje. Co więcej, batoniki, które kiedyś uwielbiałam dziś nie robią na mnie wrażenia i obojętnie mijam je w sklepie. Nie trzeba się katować zdrową dietą, która oferuje nam ogromną różnorodność posiłków. Jasne, że jest ciężko z dnia na dzień porzucić stare nawyki żywieniowe na rzecz zdrowszej żywności. Dajcie sobie czas i pozwólcie swojemu organizmowi na stopniową zmianę. Drastyczne zmiany mogą okazać się zbyt trudne do zaakceptowania przez Wasz organizm i tylko się zniechęcicie, a nie o to przecież chodzi. Każdego dnia zamieńcie jeden niezdrowy produkt na zdrowy, aż w końcu stosowanie tego drugiego stanie się Waszym nawykiem.

Mobilizacja + dobre chęci + obiektywizm = PEWNY SUKCES!

3mam za Was mocno kciuki :)

Kosmetolog i pasjonatka zdrowego stylu życia. Blog powstał by pokazać Ci, że zdrowa skóra nie zależy tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale również od diety. Znajdziesz tu wszystko by spełnić potrzeby Twojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.