Płyny micelarne - magnez na zanieczyszczenia! Blog kosmetyczny - Kate en su salsa.
Uroda

Płyny micelarne – magnez na zanieczyszczenia!

Płyny micelarne bez wątpienia stały się ulubionym produktem do demakijażu wielu z nas! Są stosunkowo niedrogie i wydajne. W kosmetyce jest to obecnie przełomowy sposób usuwania zanieczyszczeń z naszej skóry. Bardzo szybko zyskały nasze uznanie dzięki skuteczności i braku powstawania podrażnień!

SEKRET TKWI W … ?

… oczywiście micelach! Są to małe kuleczki o właściwościach amfifilowych co oznacza, że posiadają:

  • część hydrofilową (z powinowactwem do wody – usuwają zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie).
  • oraz hydrofobową (z powinowactwem do tłuszczu – np. oczyszcza skórę z nagromadzonego sebum lub wodoodporny makijaż).

Dzięki tej właściwości płyny micelarne świetnie usuwają ze skóry zalegające na jej powierzchni substancje. Z moich obserwacji wynika jednak, że nie każdy płyn micelarny radzi sobie z wodoodpornym makijażem (mam na myśli tutaj wodoodporny tusz do rzęs). Lepiej sprawdzi się produkt zawierający w swoim składzie olejki.

OCZYSZCZANIE BEZ PODRAŻNIEŃ?

Micele działają jak magnez przyciągając do siebie wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na naszej skórze dzięki czemu nie jest konieczne intensywne pocieranie wacikiem w celu oczyszczenia skóry. Właściwość ta z pewnością ucieszy posiadaczy skóry wrażliwej, którzy z podrażnieniami skóry spotykają się często. Co więcej, wykonując demakijaż oczu wystarczy przyłożyć wacik do oka i zaczekać aż makijaż rozpuści się w roztworze micelarnym. Nie jest konieczne intensywne tarcie oka, które i tak w samo w sobie jest delikatne. Zdarza się, że niektóre płyny micelarne podrażniają oczy. Wynika to jednak z obecności dodatkowych substancji zawartych w produkcie, a nie z w powodu samych miceli.

WARSTWA HYDROLIPIDOWA SKÓRY

Jak sama nazwa wskazuje jest to naturalny płaszcz zbudowany z lipidów i wody znajdujący się na naszej skórze, który stanowi jej barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki niemu skóra utrzymuje właściwy poziom nawilżenia oraz odżywienia. Płyny micelarne nie podrażniają w takim stopniu warstwy hydrolipidowej skóry co mydła czy produkty z alkoholem. Wskaźnik pH mają odpowiedni do wartości naszej skóry.

TEN SAM PŁYN MICELARNY DLA KAŻDEGO?

W Polsce rynek kosmetyczny jest rozwinięty tak bardzo, że bez problemu znajdziemy płyny micelarne odpowiednie do każdego typu cery. Jeżeli więc macie cerę suchą warto szukać płynów, które mają dodatkowo substancje nawilżające np. kwas hialuronowy, jeśli wrażliwą np. alantoinę,  tłustą szukajcie w składzie substancji  sebostatycznych np. olejku z drzewa herbacianego. Producenci bardzo dokładnie opisują swoje produkty na buteleczce więc bez problemu dopasujecie do siebie odpowiedni produkt.

Skuteczność miceli wykorzystywana jest coraz częściej również w innych produktach kosmetycznych jak np. w szamponach do włosów. Mogą być dobrą alternatywą wobec SLS i SLES, które jako związki pianotwórcze często oprócz oczyszczania włosów również są przyczyną podrażnień. Potencjał przyciągania brudu i zanieczyszczeń przez micele jest naprawdę duży dlatego producenci chętnie go stosują w nowych recepturach swoich produktów.

Już od lat stosuję płyny micelarne do demakijażu. Póki co, nie znam lepszego zastępcy…

Kosmetolog i pasjonatka zdrowego stylu życia. Blog powstał by pokazać Ci, że zdrowa skóra nie zależy tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale również od diety. Znajdziesz tu wszystko by spełnić potrzeby Twojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.