Planujesz urlop? Zobacz co WARTO wiedzieć udając się do Hiszpanii. Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
WOJAŻE

Planujesz urlop? Zobacz co WARTO wiedzieć udając się do Hiszpanii

Sezon wakacyjny w pełni. W końcu nadszedł czas na zasłużony wypoczynek. Wielu z Was z pewnością wybierze Hiszpanię za kraj docelowy swego urlopu. Przygotowałam więc kilka wskazówek, o których warto wiedzieć udając się właśnie do kraju wina i zielonej oliwki. Spędziłam już tutaj sporo czasu i są pewne kwestie, które mnie początkowy zaskoczyły, a którymi chętnie się z Wami podzielę.

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ UDAJĄC SIĘ DO HISZPANII
  1. Pora obiadowa. Wielu z Was zapewne korzysta z ofert hotelowych all inclusive. Jeżeli jednak chcielibyście poznać prawdziwą hiszpańską kuchnię to zachęcam do skorzystania z menu restauracyjnych. Pora obiadowa w Hiszpanii przypada na godzinę 13:30-16:00. W późniejszych godzinach poza fast-foodami ciężko będzie Wam znaleźć restaurację z regionalnymi specjałami. Kolację jada się w godzinach od ok 20-21 do 23-24. Zawsze mnie dziwiły tak późne pory jadania kolacji. Gdy udaję się do restauracji na kolację jestem pierwszym klientem, gdyż Hiszpanie zaczynają kolację najczęściej o 22 :)
  2. Menu del dia – menu dnia, to specjalna oferta obiadowa restauracji, w której mamy do wyboru w określonej cenie 2 dania, deser oraz wybrany napój (na dwie osoby przypada jedna butelka wody, wina lub sidry – w zależności od oferty). Ceny zaczynają się od 10€ wzwyż od osoby. Uważam, że jest to ciekawy i stosunkowo niedrogi sposób na posiłek próbując przy tym 3 hiszpańskich specjałów.
  3. Tapas – w godzinach porannych oraz między obiadem a kolacją większość restauracji lub barów oferuje popularne tapas, czyli małe przekąski, które znajdziecie w barach. Zawsze wydawało mi się to mało higieniczne, gdyż znajdują się one przy barze w bezpośrednim kontakcie z klientami, gdzie składa się zamówienie. Bardzo popularna jest tortilla (hiszpański omlet). Oryginalna wersja przygotowywana jest z ziemniaków i jajek. Są również wersje z szynką, rybą lub owocami morza. Oprócz tego serwowane są bagietki (bocadillo) z różnymi dodatkami, owoce morza, kawałki mięsa itp. Wszystko jednak w wersji mini. Jest to również ciekawy sposób na spróbowanie kilku rożnych hiszpańskich przysmaków.
  4. Zamknięte sklepy w porze obiadowej – wiele sklepów w porze obiadowej jest zamkniętych. Głównie jednak ma to miejsce na południu Hiszpanii gdzie jest bardzo ciepło i w porze siesty rzadko kto udaje się na zakupy.
  5. Życie nocne zaczyna się o 22 lub później. Ze względu na późną porę kolacji Hiszpanie zaczynają pojawiać się w klubach właśnie po 22.
  6. Język. Z moich doświadczeń wynika, iż bez znajomości języka hiszpańskiego raczej ciężko się porozumieć. Hiszpanie są mało skłonni do rozmowy w innym języku niż ich rodzimy. Kiedy nie znałam hiszpańskiego bywało trudno znaleźć wspólny język :D Sytuacja nieco się zmienia wśród młodego pokolenia. Wszystko zależy kogo spotkacie na swojej drodze.
  7. Języki regionalne – do ciekawostek należą dwujęzyczne opisy ulic w niektórych prowincjach hiszpańskich. Wynika to z tego, iż w Hiszpanii funkcjonują równolegle cztery oficjalne języki – kastylijski (castellano – poza Hiszpanią nazywany po prostu hiszpańskim), galicyjski w Galicji (gallego), kataloński w Katolonii (catala) i baskijski w Kraju Basków (euskera). Czasem trochę trudno się połapać, gdyż mniejszość hiszpańska lubi podkreślać swoje pochodzenie używając swoich regionalnych języków :)
Planujesz urlop? Zobacz co WARTO wiedzieć udając się do Hiszpanii. Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Planujesz urlop? Zobacz co WARTO wiedzieć udając się do Hiszpanii. Blog kosmetyczny – Kate en su salsa

Hiszpania jest bezwzględnie przepięknym krajem, który warto odwiedzić. Nie dziwi mnie zatem wzrost liczby turystów odwiedzających Hiszpanię każdego roku. Pochodną tego jest oczywiście zagrożenie terrorystyczne  w krajach arabskich, które odwiedzamy znacznie rzadziej niż kiedyś. Mam nadzieję, że moje wskazówki Wam się przydadzą. Jeśli są kwestie, których tutaj nie poruszyłam, a budzą Wasze wątpliwości to śmiało pytajcie.

Kosmetolog i pasjonatka zdrowego stylu życia. Blog powstał by pokazać Ci, że zdrowa skóra nie zależy tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale również od diety. Znajdziesz tu wszystko by spełnić potrzeby Twojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.