Kwasy organiczne jako bezinwazyjny zabieg odmładzający i leczniczy. Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Uroda

Kwasy organiczne jako bezinwazyjny zabieg odmładzający i leczniczy

Jesień jest idealną motywacją by bardziej zadbać o skórę po upalnym lecie. Jest to też odpowiednia pora roku na skorzystanie z zabiegów kosmetycznych opartych na kwasach organicznych. Są to jedne z moich ulubionych zabiegów, gdyż efekty widoczne są już po pierwszej aplikacji i jest to zabieg bezinwazyjny! Cera wygląda na bardziej wypoczętą, młodszą i zdrowszą!

NA CZYM POLEGA ZABIEG Z UŻYCIEM KWASÓW ORGANICZNYCH?

Zabieg kwasami organicznymi (inaczej peeling chemiczny) polega na złuszczeniu martwych komórek skóry (naskórka, silniejsze kwasy również docierają do skóry właściwej).  W zależności od stężenia, rodzaju kwasu oraz czasu kontaktu ze skórą można uzyskać różny stopień złuszczenia. Kwasy osłabiają połączenia międzykomórkowe, dzięki czemu możliwe jest złuszczenie warstw naskórka lub skóry właściwej.  Wyróżniamy kwasy:

 • AHA  alfa-hydroksykwasy, zwane owocowymi (glikolowy, mlekowy, cytrynowy, migdałowy, jabłkowy oraz winowy)
 • BHA beta-hydroksykwasy (salicylowy)
 • PHA – kwasy nowej generacji, łagodniejsze niż AHA i BHA ale równie skuteczne, mogą być stosowane u osób z wrażliwą cerą (laktobionowy, glukoheptanolakton, glukonolakton)
 • pozostałe to trichlorooctowy, retinowy oraz pirogronowy
Kwasy organiczne jako bezinwazyjny zabieg odmładzający i leczniczy. Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Kwasy organiczne jako bezinwazyjny zabieg odmładzający i leczniczy. Blog kosmetyczny – Kate en su salsa

DLA KOGO?

Zabieg na bazie kwasów zyskał bardzo dobrą sławę ze względu na bezinwazyjność i szybkie efekty (pod warunkiem, że wykona go osoba kompetentna!). Zabiegom może poddać się (prawie) każdy! Szczególnie polecany cerom dojrzałym,  osobom z problemami trądzikowymi, bliznami, przebarwieniami, fotostarzeniem się skóry (starzenie się skóry pod wpływem działania promieniowania UV).

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO PODDAĆ SIĘ ZABIEGOM KWASOWYM

 1. Odmłodzenie skóry –  skóra zyskuje świeżość, blask, zmarszczki mimiczne oraz statyczne ulegają spłyceniu, pobudzenie komórek skóry do syntezy kolagenu i elastyny. Skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna.
 2. Regulacja nadmiaru wydzielanego łoju – są rewelacyjne w walce z trądzikiem pospolitym, różowatym, zaskórnikami i innymi bakteryjnymi problemami skórnymi.
 3. Spłycenie blizn i przebarwień – w zależności od głębokości blizn i ilości przebarwień dostosowywane są określone kwasy. Notuje się bardzo dobre efekty w walce z bliznami potrądzikowymi oraz przebarwieniami np. posłonecznymi.
 4. Zwiększenie wchłanialności substancji aktywnych  – dzięki odpowiedniemu złuszczeniu skóry, usunięciu warstwy rogowej naskórka lepiej wchłaniane są substancje aktywne zawarte w kosmetykach. Skóra jest lepiej odżywiona i nawilżona.
 5. Wzmocnienie naczyń krwionośnych – z powodzeniem stosowane przy cerach naczynkowych (kwas migdałowy).

GDZIE MOŻECIE WYKONAĆ ZABIEG KWASAMI ORGANICZNYMI:

Każdy gabinet kosmetologiczny lub kosmetyczny ma w swojej ofercie eksfoliację kwasami. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przyjemny :) W trakcie może wystąpić delikatne pieczenie, ale jest to normalna reakcja skóry na działanie kwasów. Jeżeli pieczenie jest silne, należy poinformować o dyskomforcie osobę wykonującą zabieg, która nakładając na skórę neutralizator przerwie działanie kwasów.  Podstawą wykonania zabiegu złuszczania kwasami jest przeprowadzenie przez personel wywiadu. Pozwoli to wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, aby nie narazić Was na skutki uboczne.

Wybierajcie sprawdzone lub rekomendowane gabinety kosmetyczne!

PRZECIWWSKAZANIA

Mimo, iż zabiegi z użyciem kwasów mają wiele korzyści, ze względu na możliwość interakcji, wystąpienia przebarwień lub podrażnienia skóry należy wystrzegać się ich w sytuacji:

 • przerwania ciągłości skóry
 • podrażnienia skóry
 • grzybicy skóry
 • wirusowych chorób skóry np opryszczki
 • terapii retinoidami
 • chemioterapii
 • atopowego zapalenia skóry, egzemy lub łuszczycy
 • przyjmowania antykoncepcji hormonalnej
 • ciąży i karmienia piersią

Nie zniechęcajcie się ilością przeciwwskazań, gdyż praktycznie każdy zabieg niesie ze sobą możliwe powikłania. Począwszy od wybielania zębów, skończywszy na farbowaniu włosów. Najważniejsze jest słuchać się zaleceń. Wykwalifikowana osoba na pewno nie zrobi Wam krzywdy. Koniecznością po zabiegu jest stosowanie codziennie przed wyjściem przez minimum 2 tygodnie kremu z filtrem, który ochroni naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. Nie wolno również korzystać z kąpieli w chlorowanej wodzie do 48 godzin od zabiegu. Skóra pozbawiona warstwy rogowej potrzebuje dodatkowej ochrony, dlatego też nie zaleca się wykonywania kwasów latem oraz mroźną zimą, gdyż w tym czasie jesteśmy bardziej narażeni na negatywny wpływ wysokich lub niskich temperatur. Koszt jednego zabiegu w zależności od gabinetu kosmetycznego waha się od 80 zł wzwyż. Zwykle w cenę zabiegu jest również wliczona maska odżywcza.

Jeżeli Wasza cera nie jest doskonała, brak jej blasku, dostrzegacie zmarszczki mimiczne lub statyczne eksfoliacja kwasami będzie idealnym zabiegiem. Najlepsze efekty uzyskacie po 4-6 zabiegach przeprowadzanych w minimum 7 dniowych odstępach.

PODSUMOWANIE

Polubiłam się z kwasami od pierwszego zabiegu (mój Oski również ;) ). Jako kosmetolog wykonuję zabieg sama, ale Wam w żadnym wypadku tego nie polecam! Ponadto kwasy o wyższym stężeniu dostępne są tylko w sprzedaży profesjonalnej, tzn. za okazaniem dyplomu ukończenia szkół kosmetycznych.  Coraz więcej jednak pojawia się na rynku kremów zawierających w swym składzie kwasy.  Stosuje się je na noc, również jako uzupełnienie zabiegów gabinetowych. Po przebudzeniu skóra jest niesamowicie miękka, aksamitna, niedoskonałości stają się mniej widoczne a my wyglądamy młodziej-SERIO ;) ! Stężenie kwasów jest dużo niższe w kremach, jednak stosowane regularnie przez dłuższy okres przynoszą równie dobre efekty. Przetestowane na sobie i nie tylko ;) Stosując jednak kremy polecam robić przerwy po maxymalnie 7 dniach, aby skóra mogła się zregenerować i odbudować. Ciągłe stosowanie kremów z kwasami w zależności o typu cery może doprowadzić do jej nadwrażliwości lub mówiąc profesjonalnie nadreaktywności.

Próbowaliście ? Polecacie? Podzielcie się w komentarzu wrażeniami.

Kosmetolog i pasjonatka zdrowego stylu życia. Blog powstał by pokazać Ci, że zdrowa skóra nie zależy tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale również od diety. Znajdziesz tu wszystko by spełnić potrzeby Twojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.