Fizjologiczne pH skóry - klucz do właściwej pielęgnacji Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Uroda,  Zdrowie

Fizjologiczne pH skóry – klucz do właściwej pielęgnacji!

Odkąd prym na rynku wiodą płyny micelarne, toniki do twarzy odeszły do lamusa. A szkoda bo ten niepozorny płyn czyni więcej dobrego niż może się wydawać. Często zmagamy się z niedoskonałościami skóry szukając przyczyn w diecie. Co w sytuacji, gdy odżywiamy się zdrowo a problemy skórne nie ustają? Dziś zwracam uwagę na bardzo istotny element pielęgnacji, który przez wielu z nas bywa pomijany, a który odpowiada w znacznej mierze za zdrową skórę!

Fizjologiczne pH skóry - klucz do właściwej pielęgnacji Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Fizjologiczne pH skóry – klucz do właściwej pielęgnacji Blog kosmetyczny – Kate en su salsa

SKÓRA

pH skóry jest różne w zależności od wieku, miejsca na skórze, a także jej koloru. Skala pH rozciąga się w zakresie 0-14, gdzie poniżej 7 mamy wartości kwaśne, a powyżej zasadowe. Rodzimy się mając pH o odczynie obojętnym czyli o wartości ok 7. Taka skóra nie posiada odporności przeciwko wirusom czy bakteriom i właśnie dlatego dzieci częściej  zapadają na różne choroby. pH skóry zaczyna rosnąć w wieku dojrzewania i u osób dorosłych osiąga wartość między 4 a 6. Jest to idealny poziom pH, gdyż lekko kwaśny odczyn jest jednym z mechanizmów obronnych skóry chroniącym przed rozwojem bakterii lub infekcjami.

Aby nasza skóra była w dobrej kondycji należy zapewnić jej naturalne środowisko, gdzie naturalne oznacza kwaśne!

OCZYSZCZANIE SKÓRY

Zwykle do mycia twarzy lub demakijażu używamy żeli, mydeł lub płynów micelarnych. Dwa pierwsze mimo, że dobrze oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, mają zasadowy odczyn pH. Jaki to ma wpływ na naszą skórę?

Brud i wszelkie zanieczyszczenia bardzo dobrze rozpuszczają się w środowisku zasadowym, dlatego też żele czy mydła idealnie sprawdzają się w oczyszczaniu cery. Wartość pH mydła wynosi 9, to aż o 3-5 jednostek więcej niż naturalne środowisko skóry. Jeżeli stosujemy do mycia twarzy produkty o odczynie zasadowym zmieniamy w sposób gwałtowny fizjologiczne środowisko skóry.  Dużo się mówi ostatnio o zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej wewnątrz organizmu, a zapominamy, że skóra również potrzebuje dobrego traktowania, by mogła być w świetnej kondycji.  Skoro do oczyszczenia skóry stosujemy kosmetyki o wartości pH zasadowej, należy przywrócić jej naturalne kwaśne środowisko. Prostym i często pomijanym sposobem na to jest użycie toniku. Oprócz tego, że przywraca naturalne pH skóry, zawiera również wiele składników pielęgnujących. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów toników dostosowanych do typów skóry. Moim ostatnim ulubieńcem jest tonik marki Evree (patrz zdjęcie), który dodatkowo posiada spryskiwacz dzięki czemu można aplikować go bezpośrednio na skórę. Bardzo higieniczne rozwiązanie ;) Stosowałam również toniki takich marek jak Garnier czy Celia i każdy z nich sprawdził się bardzo dobrze.

FIZJOLOGICZNE pH SKÓRY

Jak już wspomniałam fizjologiczne pH skóry ma odczyn kwaśny. Jeżeli przybiera wartości zbyt niskie, czyli poniżej pH 4, skóra zaczyna produkować nadprogramowe ilości łoju i potu. W ten sposób pory ulegają rozszerzeniu oraz powstają zaskórniki  co jest bezpośrednią przyczyną nadmiernego błyszczenia się skóry…

CDN…

 

Kosmetolog i pasjonatka zdrowego stylu życia. Blog powstał by pokazać Ci, że zdrowa skóra nie zależy tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale również od diety. Znajdziesz tu wszystko by spełnić potrzeby Twojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.