Fizjologiczne pH skóry - klucz do właściwej pielęgnacji część 2 Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Uroda,  Zdrowie

Fizjologiczne pH skóry – klucz do właściwej pielęgnacji część 2

 

Dziś kontynuacja wtorkowego wpisu, w którym poruszyłam temat fizjologicznego pH skóry. Dla tych, którzy nie czytali podaję linka do pierwszej części artykułu: Fizjologiczne pH skóry – klucz do właściwej pielęgnacji!

Fizjologiczne pH skóry - klucz do właściwej pielęgnacji część 2 Blog kosmetyczny - Kate en su salsa
Fizjologiczne pH skóry – klucz do właściwej pielęgnacji część 2 Blog kosmetyczny – Kate en su salsa

Kontynuując…

FIZJOLOGICZNE pH SKÓRY

Jak już wspomniałam fizjologiczne pH skóry ma odczyn kwaśny. Jeżeli przybiera wartości zbyt niskie, czyli poniżej pH 4, skóra zaczyna produkować nadprogramowe ilości łoju i potu. W ten sposób pory ulegają rozszerzeniu oraz powstają zaskórniki  co jest bezpośrednią przyczyną nadmiernego błyszczenia się skóry.

W drugą stronę,  jeśli pH skóry ulega podwyższeniu powyżej wartości 6 wzrasta również poziom TEWL czyli poziom transepidermalnej ucieczki wody przez naskórek. Skóra staje się sucha, cieńsza, bardziej podatna na powstawanie zmarszczek oraz podrażnień. W środowisku zasadowym drobnoustroje, bakterie i grzyby zaczynają się namnażać co może przyczyniać się do powstawania trądziku. Płaszcz hydrolipidowy, który jest naturalną barierą ochronną naszej skóry funkcjonuje prawidłowo w środowisku kwaśnym. Wzrost lub spadek już o 1 wartość pH przyczynia się do zaburzeń jej prawidłowego funkcjonowania. Do mycia rąk warto kupić syndety tzn. „mydło bez mydła”, które nie naruszają bariery ochronnej naskórka i posiadają wartość pH zbliżoną do skóry. Po użyciu tradycyjnego mydła właściwy poziom pH skóry wyrównuje się dopiero po ok. 90 minutach. W tym czasie skóra dąży do naprawy płaszcza hydrolipidowego produkując większe ilości sebum. Osobom z problemami trądzikowymi może się wydawać, że mydło wygładza skórę i działa na jej korzyść. W rzeczywistości jest to błędne koło, gdyż mydło zmieniając pH skóry na silnie zasadowe przesusza ją, by za chwilę dążyć do naprawy uszkodzonej warstwy hydrolipidowej produkując duże ilości sebum.

Kwaśny odczyn skóry działa jak płaszcz ochronny, który chroni naszą skórę przed rozwojem bakterii.

ZALEŻNOŚĆ POZIOMU pH SKÓRY OD WIEKU

Za powstawanie trądziku odpowiada bakteria Propionibacterium acnes, która namnaża się w ekspresowym tempie jeżeli prawidłowe wartości pH ulegają zaburzeniu! Dopiero w wieku dojrzewania pH skóry zaczyna się obniżać osiągając wartości pH 4-6. Może to tłumaczyć dlaczego (obok zaburzeń hormonalnych) tak wielu nastolatków zmaga się z trądzikiem. Z kolei z wiekiem pH skóry ponownie wzrasta przez co naskórek traci funkcję ochronną, poziom ceramidów odpowiedzialnych za nawilżenie i jędrność spada, skóra staje się sucha i mniej elastyczna. Dzieje się tak, gdyż enzymy odpowiedzialne za obecność ceramidów prawidłowo funkcjonują tylko w środowisku kwaśnym. Zależność poziomu pH od wieku idealnie obrazuje jak duże ma ono znaczenie dla dobrej kondycji skóry.

Posiadacze skóry wrażliwej tym bardziej powinni dbać o właściwy poziom pH skóry, który warunkuje prawidłowe działanie kosmetyków i zmniejsza ryzyko podrażnień.

PODSUMOWUJĄC

Właściwa wartość pH skóry warunkuje jej dobrą kondycję, dlatego pamiętajcie w codziennej pielęgnacji o odpowiednim doborze kosmetyków. Unikajcie silnych substancji myjących takich jak np mydło lub kosmetyków zawierających SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Jest to bardzo silny związek powierzchniowo czynny (związek myjący), który ze względu na dobre własności myjące znalazł zastosowanie w detergentach i kosmetykach. Już 1% tego związku w kosmetykach działa silnie alkalizująco (zasadowo) prowadząc do zaburzenia właściwej wartości pH skóry i podrażnień. Szczególnie osoby ze skórą wrażliwą powinni się go wystrzegać. Im mniej piany, tym lepiej dla skóry ;)

Stosując żele do mycia twarzy nie zapominajcie o użyciu toniku. Płyny micelarne są delikatne dla skóry. Sama jednak się przekonałam, że moja skóra jest w lepszej kondycji gdy dodatkowo użyję tonik. Jeżeli nie jesteście pewni jakie wartości pH mają Wasze kosmetyki wystarczy kupić papierki lakmusowe, które po zanurzeniu w produkcie zabarwiają się na dany kolor w zależności od jego wartości pH.

Tonik do twarzy można łatwo wykonać również samemu w domu. Mój ulubiony wykonuję z zielonej herbaty lub płatków róż. Próbowaliście kiedyś ?

Kosmetolog i pasjonatka zdrowego stylu życia. Blog powstał by pokazać Ci, że zdrowa skóra nie zależy tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale również od diety. Znajdziesz tu wszystko by spełnić potrzeby Twojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.